Home » Pomysły na ogród » Skalniak

Wychodząc sobie przed dom, najczęściej chcemy chociaż przez chwilę odpocząć na skrawku zieleni, czyli w naszym kameralnym ogródku. Aranżując wolną przestrzeń, dbamy nie tylko o to by móc się gdzieś schować w cieniu, ale również o to żeby napawać oczy pięknem roślinności, a dokładniej kompozycji, którą zrobimy z kwiatów, krzewów i drzew. Jedną z najpopularniejszych ogrodowych kompozycji jest niewątpliwie skalniak.

Przygotowanie skalniaka może wydawać się na początku bardzo trudnym zadaniem, ponieważ laicy nie do końca orientują się jakie rośliny nadają się do tego celu. A także jak przygotować podłoże, by skalniak miał wytrzymałą konstrukcję. Zatem do najpopularniejszych roślin zaliczać się będą rozchodniki, które mogą kwitnąć na żółto lub na biało. To pierwsze pięknie będą się wtapiać na tle skał w odcieniu zielonym, a znowu białe lepiej zaprezentują się w obramowaniu skał wulkanicznych. Inną rośliną, którą również fantastycznie prezentuje się na skalnikach jest smagliczka skalna. W maju oraz czerwcu kwitnie na żółtą chociaż również posiada odmianę kwitnącą w kolorze czerwonym. A jak wiadomo czerwień przepięknie kontrastuje z szarościami dlatego będzie idealnie komponować się z granitami.

Jeśli amatorskiemu ogrodnikowi będzie zależeć na dodaniu niebieskich odcieni, to tą rolę wspaniale spełni chaber górski albo bardziej wymagająca pod względem żyzności gleby – goryczka. Niebieskie kwiaty również wspaniale będą prezentowały się na granitowym podłożu.

Skalniaki bardzo dobrze współgrają z wszelkiego rodzaju oczkami wodnymi oraz strumykami. W końcu jedna dekoracja z ogrodu nie musi wcale wykluczać drugiej.