Home » Pomysły na ogród » Oczko wodne

Gdy ma się za zadanie aby zaaranżować swój ogród, to najlepszym rozwiązaniem jest po prostu wybranie się do zacisznego miejsca, zamknięcie oczu oraz wyobrażenie sobie jak ten ogród powinien się prezentować. Jeśli dysponuje się dość sporą działką oraz funduszami na spełnianie swoich wizji, to najczęściej chcemy wybudować przepiękne oczko wodne. Trzeba jednak wiedzieć jak dokładnie się do tego zadania zabrać, a także jakie rośliny okażą się najlepsze, ponieważ oczko wodne bez nich będzie wyglądało bardzo smutno i nieciekawie.

Oczko wodne to przede wszystkim duży dół wypełniony wodą. Jednak obecnie w branży ogrodniczej można spotkać sporo ułatwień, które pozwalają ograniczyć ilość materiałów do budowy nowego obiektu. Do nich należą specjalne folie do wyłożenia dna lub gotowe formy, które nawet już posiadają specjalne poziomy do sadzenia różnych roślin.

Przy sadzeniu roślin w obrębie oczka wodnego można wyróżnić kilka stref, do której zalicza się poszczególne grupy roślin o konkretnych upodobaniach glebowych bądź wilgotnościowych. I tak na przykład w strefie sucholubnej, czyli jak sama nazwa wskazuje z dala od wody, do najpopularniejszych roślin zalicza się dąbrówkę rozłogową, babkę czerwoną, bylicę pstrą czy brunetę wielkolistną. W strefie przybrzeżnej czyli w strefie wilgociolubnej najczęściej spotykamy tatarak zwyczajny, babkę drobnokwiatową, czy chociażby czermień błotną lub wszystkim znany kaczeniec błotny kwitnący na żółto.

Chyba nikt nie wyobraża sobie oczka wodnego bez obecności lilii wodnych. Jest to niewątpliwie królowa wśród kwiatów jeśli chodzi o środowisko wodne. Jednak obok niej można zobaczyć nieco skromniejszy grążel żółty, który jest zresztą dość bliskim krewnym lilii.

W ostatniej strefie roślin pływających można spotkać między innymi hiacynta wodnego, topian czy rdestnicę kędzierzawą. Trzeba jednak mieć spore upodobania w prowadzeniu oczka wodnego, ponieważ nie będzie to łatwe zadanie, aczkolwiek na koniec przynoszące sporo satysfakcji.