Jak już zbliżają się wakacje, to większość osób mających swój ogród nie może doczekać się tego, aby przesiadywać podczas długich letnich wieczorów na dworze. Takimi miejscami na wieczorny relaks zwykle jest taras lub drewniana altanka.

Altanka ogrodowa to wspaniałe rozwiązanie, ponieważ pod niedużym daszkiem można schować się przed deszczem lub zbyt gorącymi promieniami słonecznymi. A jeśli altanka zbudowana jest ze ścianek, to również konstrukcja drewniana uchroni przed silnym wiatrem.

Istnieje wiele realizacji altan ogrodowych, wśród nich można spotkać i te bardziej prowizoryczne, ale również te, które są konstruowane na specjalne zamówienie. Zwykle są to altanki drewniane z niedużym daszkiem spadzistym na cztery lub sześć stron, w kształcie trójkątów. Jeśli ktoś jest bardzo zafascynowany orientem to niewątpliwie będzie dążył do tego by mieć azjatycki pierwowzór altany u siebie w ogrodzie. Są to bardzo strojne budowle ogrodowe ze spiczastym dachem lub dodatkową wieżyczką na nim. Ponadto w przypadku altan inspirowanych orientem, trzeba postawić na kolor i wzór. Dlatego nie jest ona wcale taka łatwa do zrealizowania.

Wracając jednakże do tradycyjnych altan, warto pamiętać, że wznosząc budowlę bez fundamentów o powierzchni nie przekraczającej dwadzieścia pięć metrów kwadratowych, na szczęście nie trzeba mieć żadnego pozwolenia na budowę.

W Polsce istnieje bardzo dużo firm, które mają przygotowane nie tylko projekty, ale również całe gotowe altany, które wystarczy kupić. Montaż ich zwykle leży po stronie pracowników firmy, ale jeżeli ktoś lubi majsterkować to nie tylko może spróbować swoich sił przy ich składaniu, ale może się wręcz odważyć i znaleźć instrukcje, jak samodzielnie wybudować altanę, a następnie uwieńczyć dzieło swoimi staraniami.